Praha, Jižní Město-Chodov, festival OUT OF HOME, 12.5.2007

13. května 2007 v 17:44 |  Reportáže

Tak se nám pomaličku rozbíhá festivalová sezóna a budeme si muset zvyknout na kratší sety od našich oblíbenců, než jsme byli zvyklí slýchat při klubových koncertech. Včerejší festival Out Of Home byl ohrožen několika silnými sprškami těsně po obědě, ale nakonec to bylo z mraků vše a počasí se povedlo.
Vezmu rychle to, co jsem se svou dcerou Deborou, která se tentokrát ujala fotoaparátu OLYMPUS C745-Z namísto mě, všechno stihnul:
Brněnští ČANKIŠOU - worldmusic v českém podání, jak by asi měla vypadat. Slyšel jsem je v poslední době v krátkém časovém sledu za sebou a jsou výborní. Mají akorát tu smůlu, že festivaly většinou zahajují. Podle mě je to hudba pro rozjetý a po setmění roztančený, festivalový dav.
GIPSY.CZ - k pódiu se nahrnula dítka školou povinná se svými dospělými doprovody v očekávání mediálně provařeného hitu Romano Hip Hop. Já jsem se nedočkal, protože mě odradil automatický bubeník, automatický klavír a nepovedené používání angličtiny do cikánské muziky. To rve uši! Ocenil jsem jen jeden kousek a raději jsme se přesunuli ke 2. pódiu.
4SIGNS - slyšel jsem je poprvé, takže pohodové "funky" něco ve stylu pražských Eggnoise. Po předchozím zážitku balzám na duši i uši. A zpět na 1.stage.
LENKA DUSILOVÁ - viděl jsem jí naživo znovu asi po 3 letech, přestože mám doma všechna její alba, ale byl jsem velmi příjemně překvapen. Česko-slovenská sestava její kapely napovídala zajímavému hudebnímu zážitku. A opravdu. Naprosto upravené aranže hlavně u jejích starších věcí a lehkost podání připomínala spíš "jamování", než festivalový koncert. Jedním slovem "lábuž".
Přicházíme pro změnu ke 2.pódiu, kde právě dohrávají karlovarští 100oC, s nezvykle prořídlým publikem, které se jim i přesto nakonec podařilo roztančit.
To už na stejném pódiu dozvučili vršovičtí POST-IT a jejich řízně-melodickým nu-metalem jsem si vyčistil hlavu před, z mého pohledu, nejočekávanějším vystoupením celého festivalu. Nemůžu přitom souhlasit s výrokem moderátorky, že "hudba POST-IT je pro 14ti až16tiletý holky".
Přesouváme se před hlavní stage, kde hrají NO NAME a po necelých 14ti dnech uplynulých od pražského Majálesu se necháváme znovu unášet na jejich chytlavých a místy skočných melodiích.
To už se nám po 21.hodině setmělo a na velkoplošné obrazovce zavěšené na zadní stěně pódia se objevuje "PRÁVĚ ZVUČÍ KAPELA" PEHA. Mimochodem moc povedená věc ze strany pořadatelů, protože tak na minimum omezili řvaní nedočkavců při zvukových zkouškách a mohou tak rychle informovat návštěvníky o případných přesunech v programu. Technici a muzikanti konečně připravili všechno potřebné a na pódium před půl desátou vstupuje i Katka Knechtová, aby se chopila své španělky a kapela zahájila koncert aktuálním singlem z českých rádií Renesancia. Lidi pod pódiem okamžitě reagují a nechávají se strhnout s sebou. Je zajímavé pozorovat, jaké publikum se na včerejším koncertu sešlo. Od 15tiletých holčiček u pódia s cigárkem v ruce, které si štěbetají (jestli nezahrajou Spomal, tak du pryč), přes zamilované páry, které reagují hlavně na baladické věci, přes lidi, kteří přišli omrknout tu zpěvačku, co zpívá Spomal´, naopak ty, co zpívají s sebou všechny písničky, až po pána, kterému bych hádal skoro 50 let a který si zpívá hlavně texty z 2. a 3.CD. Zaznamenal jsem i na koncertech PEHY nezvyklý fenomén, kdy někteří alkoholem znavení návštěvníci festivalu, chtěli na rychlejší věci pod pódiem "pogovat". To už jsme se, přes v pořadí druhou Opýtaj sa a následující Zemsky príťažlivou s Ďurom za Kajovou kytarou, přenesli za Deň medzi nedel´ou a pondelkom, kdy byly davem pod pódiem zdecimováni "pogaři" a Katka v další písničce dlaní zakrytým jedním okem ilustrativně předváděla, že Naoko spí. Po této písničce následovala nezvyklá krátká přestávka, kvůli nabranému zpoždění programu festivalu a dopředu ohlašovanému pokusu o český rekord v hromadném zaslání dárcovských SMS ve prospěch dětí z dětských domovů ve 22 hodin. A to už zase nastupuje kapela PEHA a Katka tentokrát se svou černou španělkou zahajuje druhou část vystoupení písničkou Hlava vinná, telo nevinné. Pak přichází chvíle pro vlající ruce a zapálené zapalovače za zvuků Slnečnej balady. Potom najednou osamocená Katka usedá za nenápadnou hnědou skříňku pod Ďurovými klávesami a všichni už tuší, co bude následovat - Spomal´. Pomalu se lidi dovlňují a dozpívávají, aby spuštěné samplery zařídily předehru k oblíbené Za tebou. Uteklo to jako voda a po devíti písničkách přichází závěrečná Vaňa plná piraní. Ještě si chvilku zazpívat a zaskákat, a jak už to na festivalech bývá nepsaným pravidlem, bez přídavku konec. S povznesenou náladou, s doznívajícími posledními tóny, pohledem na novotou se blýskající nástroje i aparaturu jednotlivých členů kapely a při krátkém mrknutí na stojan za Kajom, kde mezi novými stojí jeho stará, černá, oprýskaná sólovka, si s lehkou nostalgií uvědomuju, že ještě před několika málo lety to bylo všechno úplně jinak.
Při vstřebávání zážitků z nejočekávanějšího koncertu večera a také vstřebání nočního kebabu (při té vší muzice jsme na jídlo rádi zapomněli) jsme ještě vyčkávali u hlavního pódia na avizované překvapení festivalu LENKA DUSILOVÁ + CLARINET FACTORY. Vzhledem k tomu, že se zvukařům nedařilo tuto asi desetičlennou sestavu déle než ½ hodiny ozvučit a taky se do nás pustila zima, opustili jsme s dcerou areál festivalu a těsně před půlnocí jsme zmizeli do tmy panelového sídliště, kde jsme parkovali, za prvních zvuků klarinetů, houslí a bicích Alana Vitouše ze seskupení Clarinet Factory.
Závěrem musím zhodnotit, že to byl velmi pohodový festival s návštěvou odpovídající zahájení festivalové sezóny, kde vrcholem festivalu pro mě byl stánek kavárničky Rozmarýna (kde pracují a obsluhují "děti", které z dětských domovů vstupují do "reálného" života) a samozřejmě vystoupení kapely PEHA :)
Jarda z Prahy
PEHA(playlist 12.5.2007)
Renesancia, Opýtaj sa,Zemsky príťažlivá,Deň medzi nedel´ou a pondelkom,Naoko spím,Hlava vinná, telo nevinné,Slnečná balada,Spomal´,Za tebou,Vaňa plná piraní 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 amos amos | E-mail | 13. května 2007 v 21:15 | Reagovat

Jardo díky za zhodnocení festivalu a za pěkné info. Z toho jaks to upřímně popsal mě o to víc zamrzelo , že mi to včera nevyšlo.

Moc pěkné snímky, vyvedené fotografie, výborně je zabrán Ďuro s kytarou a Maťo za bicíma. Katce to pět jako vždy moc sluší.

kapele přeji ať se jí povede celá její festivalová sezona a už se těším až nějaký z festíků s Peha účastou vyrazím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama