Praha – Velký sál paláce Lucerna, 16.11.2007 - dovětek k Rock Pop Festu

23. listopadu 2007 v 23:02 |  Reportáže
Pro začátek a závěr této informace o koncertě si vypůjčím 2 motivy z reportáže na peta.bloguje.cz. Začnu tím prvním a to kritikou propagace akce Rock Pop Fest, na které mimo jiné vystupovala i kapela PEHA. Propagace s použitím plakátovacích ploch, myslím, proběhla vcelku dobře i nějaké megabillboardy na okrajích Prahy jsem zaznamenal. Horší už bylo jejich grafické zpracování, ze kterého člověk nemohl odvodit ani pořadí kapel ani časy jednotlivých vystoupení. Úplně nejhorší byla propagace na internetu. Veškeré odkazy byly přesměrovány rovnou na předprodej TicketPro a informace veškeré žádné. Tahle stránka propagace byla ze strany pořadatele trochu podceněna a možná i to se v konečném důsledku podepsalo na menší návštěvnosti.

Z mého pohledu neproběhl vhodně ani výběr interpretů pro tento festival, ale to je spíš věcí osobního vkusu a já se v tomto bodě můžu docela klidně subjektivně mýlit. V průběhu večera člověk mohl mezi místy až trapnými vulgarismy Gáby AlDhábby pouze odhadovat, zda byla kromě prvního koncertního setu pověřena i moderováním večera. Obojí bylo silně nevýrazné a snaha o zaujetí publika, nevhodně a křečovitě používanými sprostými slovy, už dneska, zdá se, nezabírá.
Ve velkém sále Lucerny jsem byl znovu po mnoha letech, ale na náročnosti ozvučení tohoto prostoru se moc nezměnilo. Tomu odpovídal i výsledný ne úplně čistý zvuk.
Z koncertujících mě kromě zlatého hřebu večera, zaujala ještě středočeská KAPELA.CZ, která mi složením i hudbou připomínala legendární kanadské trio RUSH a pak ještě závěr koncertu Kamila Střihavky a to až v době, kdy do jeho recitálu vstoupil kytarový mág Michal Pavlíček a padaly pecky jako Černá růže, Holka čapni draka nebo Země vzdálená. Nová tvorba Kamila Střihavky mě nebere a podle mého názoru jenom potvrzuje současnou CZ-SK textařskou krizi /viz třeba Chinaski nebo Zuzana Smatanová/. Když jsem v jednom z jeho textů, kromě jiných "perel", slyšel spojení "kastrol a mikrofon", málem mě to srazilo k zemi. Takovýchto veršů a rýmů se bohužel na současné hudební scéně objevuje čím dál víc a dost mi to připomíná básnické pokusy pohádkového Neználka "slunce-žblunce" nebo cimrmanovský absolutní rým "naše staré hodiny, bijí čtyři hodiny". Nikdo se mi pak nemůže divit, že se na nové texty Vlada Krausze těším jak "malej Jarda", nebo že si v současnosti užívám textařských pohlazení od Richarda Krajča nebo Lucie Piussi s Peterom Bálikom. Zaplať PánBůh za ně!
Tolik odbočení a už jsme zpět v Lucerně. Bohužel až někdy před půl dvanáctou v noci přišla na řadu kapela, kvůli které jsem se na tento hudební podnik vydal. Začátek PEHAtého koncertu provázel odliv značné části publika. V tomto místě podruhé použiju motiv z peta.bloguje.cz, který příznačně vystihuje odchod lidí před posledním koncertem večera: "za zvuků vyzívajících ke zpomalení, resp. SPOMALení jsme opouštěli sál, abychom stihli poslední metro". Co k tomu, pane pořadateli, víc dodávat.
Já & Co. jsme měli to štěstí, že jsme na metro spěchat nemuseli a tak nám bylo hej. V prvních řadách sálu jsem si velmi rychle uvědomil, že jsem se vlastně přišel do Lucerny bavit a postupně jsem si vychutnal následující skvosty: Renesancia, Zemsky príťažlivá, Naoko spím, Slnečná balada, Deň medzi nedel´ou a pondelkom, Spomal´, Za tebou, Chodec na lane a Vaňa plná piraní. Ty poslední dvě písničky mi už opravdu odlepily podrážky od podlahy :-) Lidí v sále nebylo zas tak málo, protože ještě přišel poměrně silně vyskandovaný přídavek Príliš vel´a sentimentu. S potěšením jsem sledoval, jak si kapela kvůli eliminaci stereotypu s melodiemi různě pohrává, obohacuje je kytarovýma vyhrávkama, dohrávkama na bicí v koncích skladeb a podobně. Prostě všechno nasvědčuje tomu, že nastal ten pravý čas na přípravu nové desky.
Uteklo to jako voda a po letmém pozdravení a prohození pár slov s manažerem a kapelou, kteří hned po koncertě spěchali k domovině, jsme se půl hodiny po půlnoci ocitli ve víru noční Prahy obohaceni o příjemné zážitky z koncertu svých hudebních oblíbenců

Jarda
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Viček Letní parta Ostrava Viček Letní parta Ostrava | 24. listopadu 2007 v 1:18 | Reagovat

Dík malej velkej Jardo za reportáž, čte se to krásně nejen obsahově, máme v psaní každej jinej styl takže o to je blog pestřejší! No a nedá mi abych zase nesáhl do paměti a to čekání na Kežmarského Vlada Krausze (je mi o to sympatičtější, že jsem se v Kežmarku narodil a pár let bydlel) ti spestřil další ukázkou hříček Karla Plíhala, kterej nebyl žádnej Neználek a se zdánlivě se nerýmujícím "Oskarem" si poradil opět bravurně:

Pod oblohou světle šedou

člun A a člun B si jedou

A když vyjde slunce

vyjede i člun C

2 amos amos | 24. listopadu 2007 v 20:41 | Reagovat

ten už tdydlouho nebyl ten Plíhal:-)

Jardo moc pěkná recenze, rád sem si početl

3 Jirka Jirka | E-mail | Web | 11. listopadu 2008 v 14:41 | Reagovat

Ahoj Jardo.

Náhodou jsem narazil na tvůj článek a dík za přirovnání naší muziky k RUSH hned mám lepší pracovní den :)

Čau Jirka z CZ.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama